Depardieu si Straussa-Kahna zahrá preto, že ho nemá rád

BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Francúzsky herec Gérard Depardieu chce bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna stvárniť preto, že mu nie je sympatický. "Je veľmi francúzsky. Arogantný, nafúkaný, dá sa zahrať. Urobím to, lebo ho nemám rád," uviedol pre švajčiarsku televíziu RTS. Vo filme amerického režiséra Abela Ferraru, ktorý má na konte snímky ako King of New York (1990), Až na dno (1992) či Závislosť (1995), si po boku slávneho herca zahrá aj Isabelle Adjani. Stvárni Straussovu-Kahnovu manželku, novinárku Anne Sinclair.
   Ľavičiara Dominiqua Straussa-Kahna v máji minulého roka obvinila chyžná v jednom z newyorských hotelov zo znásilnenia. Jej vyhlásenia a dôveryhodnosť boli následne spochybnené a súdny proces v auguste zastavený, no celá aféra stála Francúza kreslo šéfa MMF. Strauss-Kahn neskôr priznal, že jeho sexuálny kontakt s chyžnou bol "hlúpy", aj keď bol s jej súhlasom. Celý incident diplomat vysvetlil v životopisnej knihe Affaires DSK: The Second Inquiry. Potvrdil v nej, že svoje konanie veľmi ľutuje a nebyť tejto udalosti, dnes mohol byť vážnym kandidátom na post francúzskeho prezidenta. Podľa bývalého šéfa MMF bola chyžná iba súčasťou konšpirácie, ktorej cieľom bola diskreditácia jeho osoby pred súbojom s Nicolasom Sarkozym o Elyzejský palác.
   Gérard Depardieu je jednou z najznámejších tvárí francúzskej kinematografie. Účinkoval v takmer 200 filmoch a seriáloch. Za hranicami sa preslávil najmä vďaka snímke Cyrano z Bergeracu (1990) a romantickej komédii Zelená karta (1990). Na svojom konte má napríklad aj filmy 1492: Dobytie raja (1992), Môj otec hrdina (1994), Asterix a Obelix (1999), Vatel (2000), Asterix a Obelix: Misia Kleopatra (2002), Drž hubu! (2003), Žena môjho muža (2003), Edith Piaf (2007), Asterix a Olympijské hry (2008), Verejný nepriateľ č. 1 (2008) alebo Profesionálna manželka (2010). V roku 2010 si na 18. ročníku Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach prevzal ocenenie Hercova misia.
   Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.co.uk a archívu tlačovej agentúry SITA.