Dokument o Bobovi Marleym sa čoskoro dostane do kín

BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Dokumentárny film o jamajskom reggae hudobníkovi Bobovi Marleym s jednoduchým názvom Marley sa po premietaní na Berlinale a filmovom festivale South by Southwest onedlho dostane do kinodistribúcie. Na premiéru naplánovanú na 20. apríla sa môžu tešiť diváci v USA, Veľkej Británii a Írsku. Od tohto dňa bude k dispozícii i v digitálnej podobe a v službe video on demand.
   Režisér Kevin Macdonald tiež prezradil, aké bonusy čakajú fanúšikov na pripravovanom DVD. Okrem filmu trvajúceho 144 minút bude obsahovať doteraz neprístupný záznam štyroch piesní z Marleyho koncertu, rozhovor s Bunnym Wailerom a Stephenom Marleym a tiež video s vyjadreniami ľudí z celého sveta o hudobníkovi a jeho tvorbe. Soundtrack zložený z dvoch CD a troch LP vyjde 17. apríla.
   Macdonald nakrútil snímku, ktorá sleduje cestu Boba Marleyho k jeho statusu prvej medzinárodnej reggae hviezdy. Hudobníkova rodina ho však musela najprv ubezpečiť, že materiál bude môcť spracovať podľa svojich predstáv. "Približne pred 10 rokmi som urobil film s Mickom Jaggerom. Všade som ho šesť mesiacov prenasledoval s malou kamerou. Nakoniec film financovala jeho spoločnosť a nám sa nepáčila zostrihaná verzia. Nebol to pekný zážitok, preto som sa nechcel opäť dostať do takej situácie," vysvetlil pre magazín Billboard škótsky režisér, známy napríklad snímkami Pád do ticha (2003), Posledný škótsky kráľ (2006) či Na odstrel (2009). "Ja som sa vyjadril jasne a im teda bolo tiež jasné, že urobím film, aký chcem ja," dodal.
   Marleyho syn Ziggy s Macdonaldovým postupom súhlasí. "Na niektoré veci som mal svoj názor, ale ten Kevinov bol dôležitejší a mne to neprekážalo, lebo mu verím," uviedol. "On je režisér, nie ja. Keď som uvidel prvú verziu, vedel som, že sme na správnej ceste. Tento film je skutočný " vyjadril sa.
   Bob Marley sa narodil 6. februára 1945. Počas svojho krátkeho života sa postaral o celosvetové spopularizovanie reggae a taktiež o rozšírenie náboženského hnutia zvaného rastafariánstvo. Bol frontmanom kapely Bob Marley & The Wailers a medzi jeho najznámejšie hity patria skladby ako napríklad I Shot the Sheriff, Get Up, Stand Up, No Woman, No Cry, Could You Be Loved, Stir It Up, Jamming, Redemption Song, One Love, Three Little Birds, Buffalo Soldier alebo Iron Lion Zion. Kompilácia Legend (1984), ktorá vyšla tri roky po jeho smrti, je vôbec najpredávanejšou reggae nahrávkou na svete. V USA získala desaťkrát platinovú platňu a na celom svete sa predalo viac než 25 miliónov kópií. V roku 2004 ho magazín Rolling Stone zaradil na 11. miesto svojho rebríčka 100 najlepších interpretov a interpretiek všetkých čias. Na konte má aj úspešné nahrávky Burnin' (1973), Rastaman Vibration (1976), Exodus (1977), Survival (1979), Uprising (1980) či Confrontation (1983). Hudobník, ktorý sa dočkal ocenení v podobe hviezdy na hollywoodskom Chodníku slávy, uvedenia do Rock'n'rollovej siene slávy či Grammy za celoživotný prínos, sa dožil iba 36 rokov.
   Informácie pochádzajú z webovej stránky www.billboard.com a archívu tlačovej agentúry SITA.