Georgea Clooneyho zatkli, protestoval proti dianiu v Sudáne

BRATISLAVA 16. marca (SITA) - Amerického herca Georgea Clooneyho v piatok zatkli pred sudánskym veľvyslanectvom vo Washingtone. Dôvodom bola jeho účasť na demonštrácii proti ozbrojeným zásahom sudánskeho režimu v krajine. Clooney, jeho otec Nick a ďalší aktivisti odsudzujúci dianie v africkom štáte ignorovali tri varovania policajtov, ktorí ich žiadali, aby odišli z pozemku patriacemu veľvyslanectvu. Preto ich následne odviedli v putách.

   "Sme tu preto, aby sa spýtali dve jednoduché otázky," uviedol slávny herec pred zatknutím. "Prvou otázkou je niečo neodkladné - a neodkladne potrebujeme, aby do Sudánu mohla putovať humanitárna pomoc ešte predtým, ako tam nastane najhoršia humanitárna kríza v histórii," vyjadril sa. "Po druhé, vláda v Chartúme musí prestať len tak zabíjať svojich vlastných nevinných mužov, ženy a deti. Prestaňte ich znásilňovať a nenechávajte ich hladovať. To je jediné, čo chceme," dodal.
   George Clooney sa vo štvrtok stretol s americkým prezidentom Barackom Obamom a hovoril s ním o svojich obavách o obyvateľov Sudánu, ktorý nedávno navštívil. Tento týždeň tiež vypovedal pred výborom pre zahraničné záležitosti amerického Senátu o násilí v oblasti pohoria Núba v sudánskom štáte Južný Kordofán. Režim na čele s prezidentom Umarom al-Bašírom, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač, obvinil zo zabíjania nevinných civilistov. "Vidíte tam neustály strach. Našli sme deti plné šrapnelov, vrátane deväťročného chlapca, ktorému odtrhlo obe ruky," vysvetlil herec, ktorý je jedným zo zakladateľov projektu Satellite Sentinel. Ten má pomôcť zabrániť prípadnej vojne medzi Sudánom a Južným Sudánom, ktorý sa od vlády v Chartúme minulý rok osamostatnil.
   Informácie pochádzajú z webovej stránky www.edition.cnn.com